Na czym polega laserowa likwidacja zmarszczek
Zabieg wykonywany jest laserem frakcyjnym nieablacyjnym, czyli nie przerywającym ciągłości skóry. Jest to laser Palomar Starlux500, głowica frakcyjna erbium – szkło Lux 1540, która emituje podczas jednego impulsu liczne mikrowiązki światła laserowego, które koagulują w głębi skóry liczne mikrokolumienki, nie obejmując zewnętrznej warstwy naskórka. Impulsy laserowe emitowane są jeden obok drugiego, co w rezultacie pozwala na wytworzenie siateczki mikrouszkodzeń na danym obszarze skóry. I jest to planowe mikrouszkodzenie skóry, które pobudza otaczającą zdrową tkankę do wzmożonej regeneracji. Każda mikrokolumienka uszkodzonej laserem skóry otoczona jest zdrowymi komórkami, które zaczynają intensywnie się namnażać. Pobudzone zostają procesy naprawcze, co w rezultacie daje intensywną regenerację obszaru, który został poddany terapii. Ideą działania laserem frakcyjnym nieablacyjnym jest więc regularne i przewidywalne uszkodzenie głębszych warstw skóry, które pobudza ją do wzmożonej regeneracji i odbudowania dokonanych planowych uszkodzeń, dzięki czemu uzyskujemy nową i lepszą strukturalnie tkankę. Uszkodzenia w głębi skóry są mikroskopijne i otoczone dookoła strefą zdrowej skóry, a powierzchnia naskórka pozostaje nie naruszona, dzięki czemu gojenie i regeneracja zachodzi bardzo szybko, a rekonwalescencja pacjenta po zabiegu jest krótka.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Należy jedynie powierzchnię skóry schłodzić przed oraz w trakcie zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Laserowa likwidacja zmarszczek i odmładzanie skóry wskazane jest każdej osobie, której skóra wykazuje cechy starzenia, zwłaszcza wywołanego przez promieniowanie ultrafioletowe. Obecność na powierzchni skóry zmarszczek, linii, bruzd, przebarwień oraz zwiotczenie, utrata elastyczności i jędrności, ziemistość cery – to podstawowe wskazania do tego zabiegu. Ponadto częstym wskazaniem są rozszerzone pory i blizny potrądzikowe. Zabieg może być wykonany na każdym obszarze skóry. Najczęściej jednak wykonywany jest na twarzy, szyi, dekolcie oraz grzbietach rąk, czyli tam, gdzie skóra starzeje się najszybciej pod wpływem promieniowania uv. Doskonałe rezultaty uzyskuje się na obszarach bardzo trudnych do odmłodzenia innym metodami, jak szyja i dekolt oraz zmarszczki wokół ust i starzejąca się skóra wokół oczu.
W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4, a kolejne nawet co 2 tygodnie. Po wykonaniu 1 – 6 zabiegów i uzyskaniu satysfakcjonującego rezultatu kolejne zabiegi prawdopodobnie potrzeba będzie wykonać po upływie kilku lat.
Przeciwwskazania do zabiegu
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu