Jak dochodzi do opadania brwi
W procesie starzenia okolicy skroni, czoła i powiek ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanika naturalna podściółka tłuszczowa, przez co zapadają się pewne rejony twarzy, w tym okolica brwi. Poza tym głębiej pod skórą zachodzą również procesy wiotczenia mięśni i powięzi tworzących rusztowanie tej okolicy. W wyniku tych zmian następuje zapadnięcie skóry w okolicy skroni i opadnięcie bocznych części brwi. Daje to efekt smutnej i starzejącej się twarzy.
Co to jest kwas polimlekowy (Sculptra)
Kwas polimlekowy jest związkiem organicznym, wykorzystywanym w niedawnej przeszłości do produkcji rozpuszczalnych szwów chirurgicznych. Obserwowano wówczas wzmożone wytwarzanie kolagenu wokół szwów chirurgicznych. Ostatnie lata zaowocowały rozwojem technologii produkcji specjalnego unikatowego preparatu, w którym kwas polimlekowy jest w postaci zawiesiny. Okazuje się, że jest to wyjątkowa substancja, której działanie polega na stymulacji skóry i tkanki podskórnej do produkcji własnego kolagenu, który tracimy w procesie starzenia. W rezultacie skóra staje się gęstsza, zyskuje lepszą elastyczność i sprężystość, zmarszczki i fałdy ulegają wypełnieniu, a owal twarzy staje się pełniejszy i odzyskuje młodzieńcze proporcje. Sam kwas polimlekowy stopniowo zanika. Natomiast efekt zagęszczenia i uwypuklenia skóry pozostaje na długo.
Na czym polega zabieg
Zabieg polega na podaniu za pomocą igły i strzykawki odpowiednio przygotowanej zawiesiny preparatu Sculptra w okolice zapadniętych skroni. W zależności od płci oraz indywidualnych cech starzenia się twarzy preparat jest podawany w części środkowej skroni lub bardziej równomiernie na całym obszarze skroni. Po zbiegu wykonywany jest masaż skroni, w celu równomiernego rozprowadzenia preparatu w skórze.
Czy efekt jest od razu widoczny
Nie. Początkowo przez kilka dni po zabiegu utrzymuje się lekki obrzęk twarzy, wywołany wodą do iniekcji, wykorzystaną do rozpuszczenia Sculptry. Po kilku dniach woda ulega całkowitemu wchłonięciu i obrzęk twarzy znika. Wygląda się tak, jak przed zabiegiem. Od tego momentu przez kilka tygodni postępuje proces wytwarzania własnego kolagenu w rejonie poddanym terapii. Dzieje się to stopniowo i nie widać gwałtownych zmian w wyglądzie twarzy. Jednakże po upływie kilku tygodni poprawa wyglądu twarzy jest wyraźna, jednocześnie efekt jest bardzo naturalny.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Ostateczny efekt osiągany jest po około 2-3 miesiącach od zabiegu.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Nie, ale dla osób bardziej wrażliwych na ból przewidziane jest wcześniejsze znieczulenie kremem Emla. Wystarczy przyjść pół godziny wcześniej na posmarowanie twarzy tym kremem.Jednocześnie do preparatu dodawany jest środek znieczulający (lignokaina), co jeszcze bardziej redukuje ból podczas zabiegu. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnej alergii na lignokainę lub krem Emla.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym opadają brwi. Zazwyczaj pierwszy raz zwracamy na nie uwagę po 45 roku życia. Każdy z nas w różnym wieku zauważy, że są one zbyt widoczne i zaczynają decydować o smutnym i starzejącym się wyrazie naszej twarzy. Ten moment jest najlepszy na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.
Rezultaty zabiegu
Po upływie około 2 miesięcy od zabiegu wyraźnie poprawia się grubość i gęstość skóry i tkanki podskórnej. Głębokie tkanki tworzące rusztowanie twarzy zostają odbudowane. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy się w obrębie dołów skroniowych. Boczne części brwi delikatnie unoszą się. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Finalnie uzyskujemy więc spłycenie zagłębienia oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii. Twarz odzyskuje młodzieńcze proporcje. Efekt zapadniętych skroni i opadających brwi ulega redukcji. Twarz odzyskuje bardzo proporcjonalny owal i bardziej napiętą skórę.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
Osoby 40 letnie powinny mieć wykonane 1-3 zabiegi, w odstępach 2-3 miesięcznych. Osoby 40-50 letnie powinny mieć wykonane 2-4 zabiegi, osoby 50-60 letnie 3-5 zabiegów.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Mimo stopniowego rozkładu kwasu polimlekowego i jego zanikania w skórze, efekt zagęszczenia i uwypuklenia skóry utrzymuje się bardzo długo, nawet do 2-3 lat.
Jak często należy zabieg powtarzać
Zabiegi należy powtarzać co 2-3 miesiące, aż do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.
Przeciwwskazania do zabiegu
1. Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas polimlekowy.
2. Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie.
3. Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn.
4. Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami.
5. Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
6. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
7. Młodzież poniżej 18 roku życia.
8. Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Po zabiegu twarz jest lekko opuchnięta w okolicy skroni. Poza tym nie dzieje się nic złego, co uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Można iść do pracy lub na spotkanie. Na drugi dzień pojawia się bolesność w miejscach iniekcji, która zmniejsza się po zastosowaniu środków przeciwbólowych, jak paracetamol, czy ibuprofen i ustępuje całkowicie po kilku dniach. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.
Zalecenia przed zabiegiem
Nie ma potrzeby wykonywania żadnych zabiegów przygotowujących. Trzeba być przede wszystkim zdrowym. Nie wolno już na tydzień przed terminem zabiegu zażywać aspiryny, leków które ją zawierają oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Można nawet kilka dni przed zabiegiem rozpocząć stosowanie leków z escyną (Aescin 3x2 tab., Reparil 3x2 draż.), by zmniejszyć ryzyko powstania krwiaków i przyspieszyć znikanie tych, które się ewentualnie pojawią. Osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni wcześniej rozpocząć przyjmowanie acyklowiru w dawce profilaktycznej, np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfat, Cetaphil MD, Cicaplast Baume B5, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Masaże powinny być wykonywana 2 razy dziennie rano i wieczorem przez 2 tygodnie. Masaże powinny trwać ok. 2 minuty. Jeżeli po zabiegu pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Można kontynuować przez kilka dni stosowanie leków doustnych takich jak Aescin lub Reparil.Gdy po kilku dniach ustąpi zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można zaprzestać stosowania powyższych preparatów i powrócić do swojej regularnej pielęgnacji skóry. Należy zacząć na stałe stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.
Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli stosowanie na dzień kremów ochronnych z wysokim filtrami przeciwsłonecznymi (współczynnik SPF 30 - 50+) oraz produktów pielęgnacyjnych z antyoksydantami, takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów, bo przez nie znacząco przyspiesza się proces starzenia i utrata uzyskanych rezultatów odmładzających.Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.