Laserowa likwidacja zmarszczek (laser Palomar StarLux 500 Lux1540)
Zabiegi laserowe
- PLN
- 500 – 800 broda
- 900 – 1100 czoło
- 2000 – 3000 dekolt
- 1000 – 1500grzbiety rąk
- 500 – 800 nos
- 1500 – 1800 okolica oczu
- 1200 – 1400 okolica ust
- 1500 – 2200 policzki
- 2000 – 2500 szyja
- 2500 – 3000 twarz
- 5000twarz + szyja
- 6500twarz + szyja + dekolt
Zobacz opis
Na czym polega laserowa likwidacja zmarszczek
Zabieg wykonywany jest laserem frakcyjnym nieablacyjnym, czyli nie przerywającym ciągłości skóry. Jest to laser Palomar Starlux500, głowica frakcyjna erbium – szkło Lux 1540, która emituje podczas jednego impulsu liczne mikrowiązki światła laserowego, które koagulują w głębi skóry liczne mikrokolumienki, nie obejmując zewnętrznej warstwy naskórka. Impulsy laserowe emitowane są jeden obok drugiego, co w rezultacie pozwala na wytworzenie siateczki mikrouszkodzeń na danym obszarze skóry. I jest to planowe mikrouszkodzenie skóry, które pobudza otaczającą zdrową tkankę do wzmożonej regeneracji. Każda mikrokolumienka uszkodzonej laserem skóry otoczona jest zdrowymi komórkami, które zaczynają intensywnie się namnażać. Pobudzone zostają procesy naprawcze, co w rezultacie daje intensywną regenerację obszaru, który został poddany terapii. Ideą działania laserem frakcyjnym nieablacyjnym jest więc regularne i przewidywalne uszkodzenie głębszych warstw skóry, które pobudza ją do wzmożonej regeneracji i odbudowania dokonanych planowych uszkodzeń, dzięki czemu uzyskujemy nową i lepszą strukturalnie tkankę. Uszkodzenia w głębi skóry są mikroskopijne i otoczone dookoła strefą zdrowej skóry, a powierzchnia naskórka pozostaje nie naruszona, dzięki czemu gojenie i regeneracja zachodzi bardzo szybko, a rekonwalescencja pacjenta po zabiegu jest krótka.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Należy jedynie powierzchnię skóry schłodzić przed oraz w trakcie zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Laserowa likwidacja zmarszczek i odmładzanie skóry wskazane jest każdej osobie, której skóra wykazuje cechy starzenia, zwłaszcza wywołanego przez promieniowanie ultrafioletowe. Obecność na powierzchni skóry zmarszczek, linii, bruzd, przebarwień oraz zwiotczenie, utrata elastyczności i jędrności, ziemistość cery – to podstawowe wskazania do tego zabiegu. Ponadto częstym wskazaniem są rozszerzone pory i blizny potrądzikowe. Zabieg może być wykonany na każdym obszarze skóry. Najczęściej jednak wykonywany jest na twarzy, szyi, dekolcie oraz grzbietach rąk, czyli tam, gdzie skóra starzeje się najszybciej pod wpływem promieniowania uv. Doskonałe rezultaty uzyskuje się na obszarach bardzo trudnych do odmłodzenia innym metodami, jak szyja i dekolt oraz zmarszczki wokół ust i starzejąca się skóra wokół oczu.
Rezultaty zabiegu
W trakcie zabiegu laser niszczy w głębi starzejącą się skórę i jednocześnie dzięki technologii frakcjonowanej wiązki laserowej pobudza ją do intensywnej regeneracji. Głowica Lux1540 emituje wiązkę laserową docierającą do głębokich warstw skóry i pozwala na likwidację głębokich zmarszczek, bruzd i blizn. Dzięki temu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, zmarszczki, bruzdy i blizny są spłycone, przebarwienia mniej widoczne, pory zwężone i spłycone, koloryt skóry bardziej świeży i promienny. Skóra wyraźnie odmładza się i jest lepszej jakości.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry bowiem trwa kilka – kilkanaście tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 4 – 6 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu pobudzenie skóry do dalszej regeneracji.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
W zależności od stopnia zaawansowania starzenia skóry, wieku pacjenta, głębokości zmarszczek, porów i blizn potrądzikowych liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 1 do 6. Przy nieznacznych zmarszczkach i zwiotczeniu skóry satysfakcjonujące efekty uzyskujemy już po jednym zabiegu. Natomiast głębokie zmarszczki, bruzdy i blizny wymagają nawet 4 – 6 powtórzeń w odstępach 2 – 4 tygodniowych.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Poprawa jakości skóry jest efektem zmiany jej struktury i utrzymuje się ten stan stosunkowo długo, nawet kilka lat. Widać to wyraźnie w przypadkach poprawy wyglądu blizn potrądzikowych, gdzie rezultaty są naprawdę trwałe. Oczywiście mimo poprawy jakości skóry nadal zachodzi proces starzenia. Z biegiem lat znowu pojawiają się zmarszczki i zwiotczenie, a w wyniku ekspozycji na uv, przebarwienia.
Jak często należy zabieg powtarzać
W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4, a kolejne nawet co 2 tygodnie. Po wykonaniu 1 – 6 zabiegów i uzyskaniu satysfakcjonującego rezultatu kolejne zabiegi prawdopodobnie potrzeba będzie wykonać po upływie kilku lat.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- terapia doustna retinoidami
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze
- nowotwory skóry
- fotodermatozy
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
- okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
- skóra opalona
- skóra przyciemniona samoopalaczem
- niedawne pilingi chemiczne
- cukrzyca
- obniżenie odporności organizmu
- tendencja do tworzenia się bliznowców
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Głowica frakcyjna Lux 1540 działa w głębi skóry, więc na powierzchni nie ma widocznych kłopotliwych zmian, które wymagałyby gojenia. Bezpośrednio po zabiegu skóra poddana terapii jest obrzęknięta, zaczerwieniona i mocno rozgrzana. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują i pojawia się delikatne ściemnienie i szorstkość powierzchni skóry, która przez kolejne 4 – 5 dni ulega stopniowemu delikatnemu złuszczeniu i wygładzeniu. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębi ulega regeneracji.
Zalecenia przed zabiegiem
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać innych zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym.
Zalecenia po zabiegu
Gojenie skóry po zabiegu laserem frakcyjnym Palomar Lux1540 postępuje zaskakująco szybko. Okres rekonwalescencji wynosi 2-3 dni. Po zabiegu należy smarować skórę przez około 7 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia jej powierzchni. Po złuszczeniu się szorstkiej powierzchni można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Terproline) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji. Poza tym należy stosować dodatkowo na dzień kremy z filtrami przeciwsłonecznymi przez pół roku i w kolejnych latach zawsze w miesiącach wiosenno-letnich.
Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv, kremy regenerujące skórę z retinolem, peptydami lub witaminą C. Należy unikać palenia papierosów. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące pilingi chemiczne i mezoterapię, co przyczyni się do spowolnienia procesu starzenia i opóźni moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego zabiegu laserowego.
Zabiegi uzupełniające
Zabiegi odmładzające wykonane laserem frakcyjnym nieablacyjnym Palomar Lux1540 można traktować jako zabiegi stymulujące procesy regeneracyjne w skórze i uzupełniać je dodatkowymi zabiegami, wykonywanymi z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów laserem Palomar lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris). Ponadto po zakończonym cyklu zabiegów laserowych można zaplanować wypełnienie głębokich fałdów i bruzd kwasem hialuronowym (Restylane, Juvederm), hydroksyapatytem wapnia (Radiesse) lub zabieg zagęszczania i liftingu skóry za pomocą kwasu polimlekowego (Sculptra).
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz.
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry (ilości "strzałów" lasera) poddawanej terapii. W gabinecie Ekoderm przestrzegamy zalecanej przez producenta liczby "strzałów" lasera. Jedynie odpowiednia ilość "strzałów" lasera gwarantuje skuteczność zabiegu.
Laserowe fotoodmładzanie skóry (laser Palomar StarLux 500 MaxG)
Zabiegi laserowe
- PLN
- 400-500 broda
- 500-600 czoło
- 1000-1500 dekolt
- 1000-1500 grzbiety rąk
- 400-500 nos
- 600-800 policzki
- 1000-1500 szyja
- 1200-1700twarz
Zobacz opis
Na czym polega laserowe fotoodmładzanie skóry
Skóra przez wiele lat eksponowana bez ochrony na światło uv (słońce, solarium) po 30 – 35 roku życia zaczyna przejawiać stopniowo nasilające się cechy posłonecznego uszkodzenia, czyli tzw. fotostarzenia. Z każdym dziesiątkiem lat przybywa zmian barwnikowych (głównie plam soczewicowatych i piegów), zmian naczyniowych (rozszerzone naczynka, rumień naczyniowy, naczyniaki rubinowe i gwiaździste), naskórek staje się wysuszony i cienki, pojawiają się coraz liczniejsze zmarszczki i bruzdy.
Energia światła emitowanego przez głowicę laserową MAXG pochłaniana jest przez kolorowe struktury skóry, w tym między innymi przez brunatny barwnik, jakim jest melanina zawarta w przebarwieniach posłonecznych oraz hemoglobina zawarta w naczynkach. Energia światła pochłonięta przez te barwniki zamieniana jest w energię cieplną, która powoduje koagulację, czyli termiczne zniszczenie przebarwionych struktur skóry oraz naczyń. Tkanka sąsiadująca pozostaje nienaruszona. Jest to proces bardzo selektywny, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo terapii.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Należy jedynie powierzchnię skóry schłodzić w trakcie oraz po zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Laserowe fotoodmładzanie wskazana jest każdej osobie, u której obecne są na skórze cechy posłonecznego uszkodzenia skóry: rozszerzone naczynka oraz brunatne plamy soczewicowate lub piegi, które zaburzają koloryt skóry i świadczą o starzeniu skóry, związanym z przewlekłą ekspozycją na promieniowanie uv. Zabieg najczęściej wykonywany jest u osób po 40 – 50 roku życia, zazwyczaj na twarzy, dekolcie i rękach.
Rezultaty zabiegu
W trakcie zabiegu laser niszczy obecne w skórze rozszerzone naczynka oraz skupiska brunatnego barwnika, pozostawiając otaczającą tkankę nienaruszoną. Po zabiegu zmniejsza się widoczność brunatnych plam, znikają pajączki naczyniowe. Skóra wyraźnie ujednolica swój koloryt i jest lepszej jakości.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry oraz znikania brunatnych plam i naczyń trwa kilka tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 4 – 6 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu redukcję pozostałych jeszcze zmian naczyniowych i barwnikowych.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
W zależności od nasilenia procesu fotostarzenia skóry oraz wieku pacjenta i od fototypu skóry liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 1 do 3, wykonywanych w odstępach 4 – 6 tygodniowych
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Poprawa stanu skóry i uzyskany efekt fotoodmłodzenia jest zazwyczaj trwały. Mogą natomiast pojawiać się po prostu nowe zmiany barwnikowe i naczyniowe, bo zabieg laserowy nie likwiduje tendencji do ich tworzenia i nie hamuje procesu fotostarzenia skóry, redukuje tylko jego konsekwencje. Zwłaszcza po kolejnych ekspozycjach skóry na promieniowanie uv (słońce, solarium). Bywa więc konieczne powtórzenie zabiegu laserowego po upływie roku lub kilku lat. Jest to bardzo indywidualne.
Jak często należy zabieg powtarzać
W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4 – 6 tygodni, do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Zazwyczaj dopiero po kilku latach pojawia się potrzeba wykonania kolejnych powtórzeń.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- terapia doustna retinoidami
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze
- nowotwory skóry
- fotodermatozy
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
- okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
- skóra opalona
- skóra przyciemniona samoopalaczem
- niedawne pilingi chemiczne
- cukrzyca
- obniżenie odporności organizmu
- tendencja do tworzenia się bliznowców
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu przebarwienia stają się wyraźnie ciemniejsze, zmiany naczyniowe stają się rozmyte, ciemnieją lub znikają, a skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i mocno rozgrzana. Ciemniejszy kolor przebarwień świadczy o prawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Jest to oczywiście efekt krótkotrwały, gdyż po kilku dniach wszystkie pociemniałe plamy po prostu złuszczają się. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują, a przebarwienia stopniowo przez 4 – 6 dni złuszczają się i rozjaśniają. Po tygodniu skóra wraca do normalnego wyglądu, naczynka znikają, a plamy są wyraźnie jaśniejsze, bądź ich w ogóle nie widać!
Zalecenia przed zabiegiem
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym i nieopalonym.
Zalecenia po zabiegu
Gojenie skóry po zabiegu laserem Palomar głowicą MAXG postępuje zaskakująco szybko. Okres rekonwalescencji wynosi 3 – 7 dni. Po zabiegu należy smarować skórę przez około 7 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia jej powierzchni. Po złuszczeniu się szorstkiej powierzchni można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Bariederm, Lipikar AP) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji skóry. Nie wolno zapominać o nałożeniu na dzień na wierzch kremu ochronnego z filtrem przeciwsłonecznym (SPF50+ anty-UVA).
Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv (kremy z filtrem SPF50+ anty-UVA). Należy unikać opalania na słońcu i w solarium, palenia papierosów i wszystkich czynników podrażniających skórę. Należy stosować na dzień odpowiednią pielęgnację antyoksydacyjną (serum i kremy z witaminą C i E, kwasem ferulowym i floretyną), kremy z retinolem lub peptydami. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące głównie serię pilingów chemicznych i mezoterapii, co przyczyni się do dalszego odmłodzenia skóry, poprawy jej nawilżenia i spowolnieni proces starzenia. To wszystko pozwoli opóźnić moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego zabiegu laserowego.
Zabiegi uzupełniające
Zabieg fotoodmładzania wykonany laserem Palomar głowicą MAXG można traktować jako zabieg podstawowy redukujący zmiany barwnikowe i naczyniowe i uzupełniać go o dodatkowe zabiegi, wykonywane z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów fotoodmładzania laserem Palomar lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris).
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz.
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry (ilości "strzałów" lasera) poddawanej terapii. W gabinecie Ekoderm przestrzegamy zalecanej przez producenta liczby "strzałów" lasera. Jedynie odpowiednia ilość "strzałów" lasera gwarantuje skuteczność zabiegu.
Laserowe leczenie blizn (laser Palomar StarLux 500 Lux1540)
Zabiegi laserowe
- PLN
- od 300 blizna punktowa
- 500 – 800 broda
- 900 – 1100 czoło
- 2000 – 2500dekolt
- 1000 – 1500grzbiety rąk
- 500 – 800 nos
- 1300 – 1500 okolica oczu
- 1000 – 1200okolica ust
- 1500 – 2100policzki
- 2000 – 2500 szyja
- 2500 – 3000 twarz
- 5000 twarz + szyja
- 6500twarz + szyja + dekolt
Zobacz opis
Na czym polega laserowa redukcja blizn
Blizny pooperacyjne, pourazowe, pooparzeniowe, czy też potrądzikowe to bardzo częste problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się do dermatologa. Bardzo trudno jest je zlikwidować, zwłaszcza gdy są już porcelanowo białe, czyli osiągnęły swoją ostateczną formę. Gdy są stosunkowo świeże i mają kolor różowy lub czerwony, warto podjąć się ich terapii za pomocą lasera frakcyjnego Palomar StarLu500 głowicą frakcyjną Lux 1540. Laser ten posiada certyfikat FDA w zakresie redukcji blizn i rozstępów skóry.
Głowica frakcyjna Lux1540 emituje podczas jednego impulsu liczne mikrowiązki światła laserowego, które koagulują w głębi skóry liczne mikrokolumienki, nie obejmując zewnętrznej warstwy naskórka. Impulsy laserowe emitowane są jeden obok drugiego, co w rezultacie pozwala na wytworzenie siateczki mikrouszkodzeń na danym obszarze skóry. Jest to planowe mikrouszkodzenie skóry, które pobudza otaczającą zdrową tkankę do wzmożonej regeneracji. Pobudzone zostają procesy naprawcze, co w rezultacie daje intensywną regenerację obszaru, który został poddany laseroterapii. Ideą terapii laserem frakcyjnym nieablacyjnym jest więc regularne i przewidywalne uszkodzenie głębszych warstw skóry w obrębie blizn, co ma pobudzić ją do wzmożonej regeneracji i odbudowania struktury skóry. Dzięki temu uzyskujemy nową i lepszą strukturalnie tkankę.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Należy jedynie powierzchnię skóry schłodzić przed oraz w trakcie zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Laserowa terapia blizn wskazana jest każdej osobie, u której obecne są na skórze zanikowe lub przerosłe blizny pourazowe, pooperacyjne, pooparzeniowe i potrądzikowe, zwłaszcza gdy są w kolorze różowym lub czerwonym, czyli gdy są stosunkowo świeże. Zabieg może być wykonany na każdym obszarze skóry. Najczęściej jednak wykonywany jest na twarzy, dekolcie, brzuchu i kończynach.
Rezultaty zabiegu
W trakcie zabiegu laser niszczy w głębi blizn nieprawidłową tkankę i jednocześnie dzięki technologii frakcjonowanej wiązki laserowej pobudza ją do intensywnej regeneracji. Głowica Lux1540 emituje wiązkę laserową docierającą do głębokich warstw skóry i pozwala na redukcję blizn i rozstępów. Dzięki temu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, blizny stają się węższe, płytsze, jaśniejsze i mniej widoczne. Skóra wyraźnie wygładza się i jest lepszej jakości.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry bowiem trwa kilka – kilkanaście tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 4 – 6 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu pobudzenie skóry do dalszej regeneracji.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
W zależności od wielkości i czasu trwania blizn, jakości skóry zdrowej pomiędzy nimi oraz wieku pacjenta liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 3 do 6. Przy drobnych, świeżych bliznach na stosunkowo dobrze napiętej skórze satysfakcjonujące efekty uzyskujemy już po 3 zabiegach. Natomiast rozległe blizny na wiotkiej skórze oraz po prostu blizny stare wymagają nawet 6 powtórzeń w odstępach 2 – 4 tygodniowych.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Poprawa jakości skóry jest efektem zmiany jej struktury i utrzymuje się ten stan stosunkowo długo, nawet kilka lat. Oczywiście mimo poprawy jakości skóry nadal zachodzi proces starzenia. Z biegiem lat znowu pojawia się zwiotczenie skóry, przez co widoczność blizn może stać się większa, a jakość skóry gorsza.
Jak często należy zabieg powtarzać
W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4, a kolejne nawet co 2 tygodnie, do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Zazwyczaj dopiero po kilku latach pojawia się potrzeba wykonania kolejnych powtórzeń.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- terapia doustna retinoidami
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze
- nowotwory skóry
- fotodermatozy
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
- okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
- skóra opalona
- skóra przyciemniona samoopalaczem
- niedawne pilingi chemiczne
- cukrzyca
- obniżenie odporności organizmu
- tendencja do tworzenia się bliznowców
- Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Głowica frakcyjna Lux 1540 działa w głębi skóry, więc na powierzchni nie ma widocznych kłopotliwych zmian, które wymagałyby gojenia. Bezpośrednio po zabiegu skóra poddana terapii jest obrzęknięta, zaczerwieniona i mocno rozgrzana. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują i pojawia się delikatne ściemnienie i szorstkość powierzchni skóry, która przez kolejne 4 – 5 dni ulega stopniowemu delikatnemu złuszczeniu i wygładzeniu. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębi ulega regeneracji.
Zalecenia przed zabiegiem
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać innych zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym.
Zalecenia po zabiegu
Gojenie skóry po zabiegu laserem frakcyjnym Palomar Lux1540 postępuje zaskakująco szybko. Okres rekonwalescencji wynosi 3 – 7 dni. Po zabiegu należy smarować skórę przez około 7 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia jej powierzchni. Po złuszczeniu się szorstkiej powierzchni można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Bariederm, Lipikar AP) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji skóry.
Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv, kremy regenerujące skórę z retinolem, peptydami, balsamy natłuszczające skórę. Należy unikać palenia papierosów. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące pilingi chemiczne i mezoterapię, co przyczyni się do spowolnienia procesu starzenia i opóźni moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego zabiegu laserowego.
Zabiegi uzupełniające
Zabiegi wykonane laserem frakcyjnym nieablacyjnym Palomar Lux1540 można traktować jako zabiegi stymulujące procesy naprawcze w skórze z bliznami i uzupełniać je dodatkowymi zabiegami, wykonywanymi z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów laserem Palomar lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris).
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz.
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry (ilości "strzałów" lasera) poddawanej terapii. W gabinecie Ekoderm przestrzegamy zalecanej przez producenta liczby "strzałów" lasera. Jedynie odpowiednia ilość "strzałów" lasera gwarantuje skuteczność zabiegu.
Laserowe leczenie przebarwień (laser Palomar StarLux 500 MaxG)
Zabiegi laserowe
- PLN
- 400 – 500 broda
- 500 – 600czoło
- 1000 – 1500dekolt
- 1000 – 1500grzbiety rąk
- 400 – 500nos
- 300pojedyncza punktowa plama barwnikowa
- 800 – 1000policzki
- 1000 – 1500szyja
- 1200 – 1700twarz
Zobacz opis
Jakie przebarwienia można poddać terapii laserem MaxG
Najczęściej terapii laserowej poddawane są brunatne przebarwienia posłoneczne zlokalizowane na twarzy, dekolcie i grzbietach rąk. Są to zmiany skórne wywołane przewleką ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne. Zaliczmy do nich piegi i plamy soczewicowate. Zmiany tego typu pojawiają się w wieku dojrzałym i stopniowo nasilają się, by w wieku starszym zajmować znaczną powierzchnię skóry twarzy, dekoltu i grzbietów rąk. Stanowią charakterystyczne znamiona starzenia skóry związanego z promieniowaniem uv. Mogą pojawiać się na skórze osób w młodszym i średnim wieku po przebytych oparzeniach słonecznych.
Na czym polega laserowa terapia zmian naczyniowych
Energia światła emitowanego przez głowicę laserową MAXG pochłaniana jest przez kolorowe struktury skóry, w tym między innymi przez brunatny barwnik, jakim jest melanina zawarta w brunatnych przebarwieniach. Energia światła pochłonięta przez barwnik zamieniana jest w energię cieplną, która powoduje koagulację, czyli termiczne zniszczenie przebarwionych struktur skóry. Tkanka sąsiadująca pozostaje nienaruszone. Jest to proces bardzo selektywny, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo terapii.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Należy jedynie powierzchnię skóry schłodzić w trakcie oraz po zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Laserowa terapia przebarwień wskazana jest każdej osobie, u której obecne są na skórze twarzy, dekoltu lub grzbietów rąk brunatne plamy soczewicowate lub piegi, które zaburzają koloryt skóry i świadczą o starzeniu skóry, związanym z przewlekłą ekspozycją na promieniowanie uv. Zabieg najczęściej wykonywany jest na twarzy i rękach.
Rezultaty zabiegu
W trakcie zabiegu laser niszczy obecne w skórze skupiska brunatnego barwnika, pozostawiając otaczającą tkankę nienaruszoną. Po zabiegu zmniejsza się widoczność brunatnych plam. Skóra wyraźnie ujednolica swój koloryt i jest lepszej jakości.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry oraz znikania brunatnych plam trwa kilka tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 2 – 4 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu redukcję pozostałych jeszcze zmian barwnikowych.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
W zależności od wielkości, głębokości i koloru zmian barwnikowych, od ich lokalizacji oraz wieku pacjenta i od fototypu skóry liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 1 do 3. Przy bardzo ciemnych przebarwieniach zlokalizowanych na stosunkowo jasnej skórze satysfakcjonujące rezultaty uzyskujemy już po 1 zabiegu. Natomiast plamy jasnobrunatne wymagają nawet 3 powtórzeń w odstępach 4 tygodniowych. Zdarza się również tak, że nie udaje się całkowicie zlikwidować przebarwień, tylko uzyskać ich rozjaśnienie.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Likwidacja tego rodzaju przebarwień jest zazwyczaj trwała. Mogą jedynie pojawiać się po prostu nowe zmiany barwnikowe, bo zabieg laserowy nie likwiduje tendencji do ich tworzenia. Zwłaszcza po kolejnych ekspozycjach skóry na promieniowanie uv (słońce, solarium). Bywa więc konieczne powtórzenie zabiegu laserowego po upływie roku. Jest to bardzo indywidualne.
Jak często należy zabieg powtarzać
W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4 tygodnie, do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Zazwyczaj dopiero po kilku latach pojawia się potrzeba wykonania kolejnych powtórzeń.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- terapia doustna retinoidami
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze
- nowotwory skóry
- fotodermatozya
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
- okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
- skóra opalona
- skóra przyciemniona samoopalaczem
- niedawne pilingi chemiczne
- cukrzyca
- obniżenie odporności organizmu
- tendencja do tworzenia się bliznowców
- Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu przebarwienia stają się wyraźnie ciemniejsze, a skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i mocno rozgrzana. Ciemniejszy kolor przebarwień świadczy o prawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Jest to oczywiście efekt krótkotrwały, gdyż po kilku dniach wszystkie pociemniałe plamy po prostu złuszczają się. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują, a przebarwienia stopniowo przez 4 – 6 dni złuszczają się i rozjaśniają. Po tygodniu skóra wraca do normalnego wyglądu, a plamy są wyraźnie jaśniejsze, bądź ich w ogóle nie widać!
Zalecenia przed zabiegiem
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym i nieopalonym.
Zalecenia po zabiegu
Gojenie skóry po zabiegu laserem Palomar głowicą MAXG postępuje zaskakująco szybko. Okres rekonwalescencji wynosi 3 – 7 dni. Po zabiegu należy smarować skórę przez około 7 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia jej powierzchni. Po złuszczeniu się szorstkiej powierzchni można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Bariederm, Lipikar AP) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji skóry. Nie wolno zapominać o nałożeniu na dzień na wierzch kremu ochronnego z filtrem przeciwsłonecznym (SPF50+ anty-UVA).
Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv (kremy z filtrem SPF50+ anty-UVA). Należy unikać opalania na słońcu i w solarium, palenia papierosów i wszystkich czynników podrażniających skórę. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące głównie serię pilingów chemicznych i mezoterapii, co przyczyni się do dalszego odmłodzenia skóry, poprawy jej nawilżenia i spowolnieni proces starzenia. To wszystko pozwoli opóźnić moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego zabiegu laserowego.
Zabiegi uzupełniające
Zabiegi wykonane laserem Palomar głowicą MAXG można traktować jako zabiegi podstawowe redukujące zmiany barwnikowe i uzupełniać je dodatkowymi zabiegami, wykonywanymi z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów laserem Palomar lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris).
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz.
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry (ilości "strzałów" lasera) poddawanej terapii. W gabinecie Ekoderm przestrzegamy zalecanej przez producenta liczby "strzałów" lasera. Jedynie odpowiednia ilość "strzałów" lasera gwarantuje skuteczność zabiegu.
Laserowe leczenie zmian naczyniowych (laser Palomar StarLux 500 MaxG)
Zabiegi laserowe
- PLN
- 400 – 500 broda
- 600 – 800 czoło
- 1000 – 1500 dekolt
- 1000 – 1500 grzbiety rąk
- 400 – 500 nos
- 300 pojedynczy naczyniak rubinowy lub gwiaździsty
- 1000 – 1500 policzki
- 1200 – 1700 szyja
- 1200 – 1700twarz
Zobacz opis
Jakie zmiany naczyniowe można poddać terapii laserem
Najczęściej terapii laserowej poddawane są tzw. rozszerzone naczynka (teleangiektazje), czy też inaczej zwane „pajączki” naczyniowe pojawiające się na skórze twarzy. Terapii można poddać również naczyniaki płaskie, plamy naczyniowe, tzw. „plamy czerwonego wina”, naczyniaki gwiaździste, naczyniaki rubinowe, które pojawiają się na różnych częściach ciała. Głowica MAXG służy również do redukcji uporczywego utrwalonego rumienia na twarzy, z rozszerzonymi naczynkami lub bez naczynek, który może poprzedzać wystąpienie trądziku różowatego (tzw. prerosacea).
Na czym polega laserowa terapia zmian naczyniowych
Energia światła emitowanego przez głowicę laserową MAXG pochłaniana jest przez kolorowe struktury skóry, w tym między innymi przez czerwony barwnik jakim jest hemoglobina zawarta w krwinkach czerwonych. Naczynia skóry wypełnione czerwonym krwinkami z hemoglobiną są więc idealnym celem dla światła laserowego głowicy MAXG. Energia światła pochłonięta przez naczynka zamieniana jest w energię cieplną, która powoduje koagulację, czyli termiczne zniszczenie naczyń. Tkanka otaczająca naczynia oraz naskórek pozostaje nienaruszone. Jest to proces bardzo selektywny, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo terapii.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Należy jedynie powierzchnię skóry schłodzić w trakcie oraz po zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Laserowa terapia zmian naczyniowych wskazana jest każdej osobie, u której obecne są na skórze twarzy lub ciała rozszerzone naczynka, rumień utrwalony, naczyniaki płaskie, naczyniaki gwiaździste i rubinowe oraz plamy naczyniowe. Zabieg może być wykonany na każdym obszarze skóry. Najczęściej jednak wykonywany jest na twarzy.
Rezultaty zabiegu
W trakcie zabiegu laser niszczy obecne w głębi skóry nieprawidłowo rozszerzone naczynia, pozostawiając naskórek oraz otaczającą tkankę nienaruszoną. Po zabiegu zmniejsza się widoczność naczyń, tendencja do rumienia, zmniejszają się lub nawet całkowicie znikają naczyniaki gwiaździste i rubinowe. Skóra wyraźnie ujednolica swój koloryt i jest lepszej jakości.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry oraz znikania naczynek bowiem trwa kilka tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 2 – 4 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu redukcję pozostałych jeszcze zmian naczyniowych.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
W zależności od wielkości, gęstości i liczby rozszerzonych naczynek oraz ich lokalizacji liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 1 do 5. Przy drobnych naczyniakach rubinowych, gwiaździstych i wyraźnie rozszerzonych naczynkach zadowalające rezultaty uzyskujemy już po 1 zabiegu. Natomiast rozległe naczyniaki, liczne zmiany naczyniowe na tle rumieniowym wymagają nawet 5 powtórzeń w odstępach 4 tygodniowych. Trudna i oporna do leczenia jest okolica nosa. W tym przypadku liczba zabiegów może dochodzić do 3 – 5. Zdarza się również tak, że nie udaje się całkowicie zlikwidować zmian naczyniowych i rumienia, tylko uzyskać ich redukcję.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Likwidacja naczyniaków gwiaździstych i rubinowych jest zazwyczaj trwała. Mogę jedynie pojawiać się po prostu nowe zmiany naczyniowe, bo zabieg laserowy nie likwiduje tendencji do ich tworzenia. Natomiast rumień naczyniowy na twarzy i rozszerzone naczynka mogą pojawiać się na nowo, zwłaszcza, gdy działają na naszą skórę czynniki drażniące, takie jak promieniowanie uv (słońce, solarium), rozgrzewanie skóry (słońce, sauna, gorące potrawy, gorąca kąpiel), drażniące kosmetyki, terapia miejscowa retinoidami i kwasami, mechaniczne drażnienie skóry (pocieranie nosa) i wiele innych. Bywa więc konieczne powtórzenie zabiegu laserowego po upływie roku. Jest to bardzo indywidualne.
Jak często należy zabieg powtarzać
W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4 tygodnie, do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Zazwyczaj dopiero po kilku latach pojawia się potrzeba wykonania kolejnych powtórzeń.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- terapia doustna retinoidami
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze
- nowotwory skóry
- fotodermatozy
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
- okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
- skóra opalona
- skóra przyciemniona samoopalaczem
- niedawne pilingi chemiczne
- cukrzyca
- obniżenie odporności organizmu
- tendencja do tworzenia się bliznowców
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Głowica naczyniowa MAXG działa w głębi skóry, więc na powierzchni nie ma widocznych kłopotliwych zmian, które wymagałyby gojenia. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i mocno rozgrzana. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują i pojawiać się może delikatne zbrązowienie i złuszczanie skóry, która przez kolejne 4 – 5 dni ulega stopniowemu delikatnemu złuszczeniu i wygładzeniu. Po kilku dniach widać, że jest mniej zmian naczyniowych, a nawet że ich po prostu brak!
Zalecenia przed zabiegiem
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym i nieopalonym.
Zalecenia po zabiegu
Gojenie skóry po zabiegu laserem Palomar głowicą MAXG postępuje zaskakująco szybko. Okres rekonwalescencji wynosi 3 – 7 dni. Po zabiegu należy smarować skórę przez około 7 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia jej powierzchni. Po złuszczeniu się szorstkiej powierzchni można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Bariederm, Lipikar AP) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji skóry. Nie wolno zapominać o nałożeniu na dzień na wierzch kremu ochronnego z filtrem przeciwsłonecznym (SPF50+ anty-UVA).
Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv (kremy z filtrem SPF50+ anty-UVA). Należy unikać opalania na słońcu i w solarium, palenia papierosów i wszystkich czynników podrażniających skórę. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące głównie serię mezoterapii, co przyczyni się do wzmocnienia skóry, poprawy jej nawilżenia i spowolnieni proces starzenia. To wszystko pozwoli opóźnić moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego zabiegu laserowego.
Zabiegi uzupełniające
Zabiegi wykonane laserem Palomar głowicą MAXG można traktować jako zabiegi podstawowe redukujące zmiany naczyniowe i uzupełniać je dodatkowymi zabiegami, wykonywanymi z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów laserem Palomar lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris).
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz.
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry (ilości "strzałów" lasera) poddawanej terapii. W gabinecie Ekoderm przestrzegamy zalecanej przez producenta liczby "strzałów" lasera. Jedynie odpowiednia ilość "strzałów" lasera gwarantuje skuteczność zabiegu.
Laserowy resurfacing skóry (laser frakcyjny CO2)
Zabiegi laserowe
- PLN
- 500 – 600broda
- 700 – 1000czoło
- 1500 – 2000dekolt
- 700 – 1000grzbiety rąk
- 500 – 600nos
- 1200 – 1800okolica oczu
- 1000 – 1500okolica ust
- 1200 – 1800policzki
- 1500 – 2000szyja
- 2500 – 3000twarz
- 5000twarz + szyja
- 6500twarz + szyja + dekolt
Zobacz opis
Na czym polega resurfacing laserowy
Zabieg wykonywany jest laserem frakcyjnym CO2, który emituje podczas jednego impulsu liczne mikrowiązki światła laserowego, które wypalają w skórze liczne mikrokolumienki obejmujące warstwę naskórka i skóry właściwej. Impulsy laserowe emitowane są na powierzchni skóry jeden obok drugiego, co w rezultacie pozwala na wytworzenie siateczki mikrouszkodzeń na danym obszarze skóry. I jest to planowe mikrouszkodzenie skóry, które pobudza otaczającą zdrową tkankę do wzmożonej regeneracji. Każda mikrokolumienka uszkodzonej laserem skóry otoczona jest zdrowymi komórkami skóry, które zaczynają intensywnie się namnażać. Pobudzone zostają procesy naprawcze, co w rezultacie daje intensywną regenerację obszaru, który został poddany terapii. Ideą resurfacingu laserowego jest więc regularne i przewidywalne uszkodzenie powierzchni skóry, które pobudza ją do wzmożonej regeneracji i odbudowania dokonanych planowych uszkodzeń, dzięki czemu uzyskujemy nową i lepszą strukturalnie tkankę. Uszkodzenia są mikroskopijne i otoczone są dookoła strefą zdrowej skóry, dzięki czemu gojenie i regeneracja tych uszkodzeń zachodzi bardzo szybko, a rekonwalescencja pacjenta po zabiegu jest stosunkowo krótka.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zazwyczaj zabieg wymaga znieczulenia kremem Emla. Aplikacja kremu powinna nastąpić 30-40 minut przed zabiegiem. Można dodatkowo powierzchnię skóry schłodzić przed oraz w trakcie zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Resurfacing laserowy wskazany jest każdej osobie, której skóra wykazuje cechy starzenia, zwłaszcza wywołanego przez promieniowanie ultrafioletowe. Obecność na powierzchni skóry zmarszczek, linii, bruzd, przebarwień oraz zwiotczenie, utrata elastyczności i jędrności, ziemistość cery – to podstawowe wskazania do tego zabiegu. Ponadto częstym wskazaniem są rozszerzone pory i blizny potrądzikowe. Zabieg może być wykonany na każdym obszarze skóry. Najczęściej jednak wykonywany jest na twarzy, szyi, dekolcie oraz grzbietach rąk, czyli tam, gdzie skóra starzeje się najszybciej pod wpływem promieniowania uv. Doskonałe rezultaty uzyskuje się na obszarach bardzo trudnych do odmłodzenia innym metodami, jak szyja i dekolt oraz zmarszczki wokół ust i starzejąca się skóra wokół oczu i powiek.
Rezultaty zabiegu
W trakcie zabiegu laser niszczy starzejącą się skórę i jednocześnie dzięki technologii frakcjonowanej wiązki laserowej pobudza ją do intensywnej regeneracji. Dzięki temu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, zmarszczki, bruzdy i blizny są spłycone, przebarwienia mniej widoczne, pory zwężone i spłycone, koloryt skóry bardziej świeży i promienny. Skóra wyraźnie odmładza się i jest lepszej jakości.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry bowiem trwa kilka – kilkanaście tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 6 – 8 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu pobudzenie skóry do dalszej regeneracji.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
W zależności od stopnia zaawansowania starzenia skóry, wieku pacjenta, głębokości zmarszczek, porów i blizn potrądzikowych liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 1 do 6. Przy nieznacznych zmarszczkach i zwiotczeniu skóry satysfakcjonujące efekty uzyskujemy już po jednym zabiegu. Natomiast głębokie zmarszczki, bruzdy i blizny wymagają nawet 4 – 6 powtórzeń w odstępach 6-12 tygodniowych.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Poprawa jakości skóry jest efektem zmiany jej struktury i utrzymuje się ten stan stosunkowo długo, nawet kilka lat. Widać to wyraźnie w przypadkach poprawy wyglądu blizn potrądzikowych, gdzie rezultaty są naprawdę trwałe. Oczywiście mimo poprawy jakości skóry nadal zachodzi proces starzenia. Z biegiem lat znowu pojawiają się zmarszczki i zwiotczenie, a w wyniku ekspozycji na uv, przebarwienia.
Jak często należy zabieg powtarzać
W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 6-12 tygodni. Po wykonaniu 1 – 6 zabiegów i uzyskaniu satysfakcjonującego rezultatu kolejne zabiegi prawdopodobnie potrzeba będzie wykonać po upływie kilku lat.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- terapia doustna retinoidami
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze
- nowotwory skóry
- fotodermatozy
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
- okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
- skóra opalona
- skóra przyciemniona samoopalaczem
- niedawne pilingi chemiczne
- cukrzyca
- obniżenie odporności organizmu
- tendencja do tworzenia się bliznowców
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra poddana terapii jest obrzęknięta, zaczerwieniona, mocno rozgrzana, czasami widać delikatne sączenie płynu tkankowego i krwi. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady i opatrunki z soli fizjologicznej oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują i pojawia się powierzchowny cienki, ale rozległy strup na powierzchni skóry, który przez kolejne 4 – 5 dni ulega stopniowemu złuszczeniu. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębi ulega regeneracji.
Zalecenia przed zabiegiem
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać innych zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami i kwasami. Poza tym trzeba być po prostu zdrowym.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu należy smarować skórę przez 7-10 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego złuszczenia strupa. W tym okresie nie wolno pływać w basenie, dotykać skóry brudnymi rękami, zdrapywać złuszczających się strupków. Po złuszczeniu strupa można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Terproline) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji. Poza tym należy stosować dodatkowo na dzień kremy z filtrami przeciwsłonecznymi przez pół roku i w kolejnych latach zawsze w miesiącach wiosenno-letnich.
Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv, kremy regenerujące skórę z retinolem, peptydami lub witaminą C. Należy unikać palenia papierosów. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące pilingi chemiczne i mezoterapię, co przyczyni się do spowolnienia procesu starzenia i opóźni moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego resurfacingu laserowego.
Zabiegi uzupełniające
Laserowy resurfacing skóry laserem frakcyjnym CO2 można traktować jako zabieg stymulujący procesy regeneracyjne w skórze i uzupełniać go dodatkowymi zabiegami, wykonywanymi z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów laserem frakcyjnym CO2 lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris). Ponadto po zakończonym cyklu zabiegów laserowych można zaplanować wypełnienie głębokich fałdów i bruzd kwasem hialuronowym (Restylane, Juvederm), hydroksyapatytem wapnia (Radiesse) lub zabieg zagęszczania i liftingu skóry za pomocą kwasu polimlekowego (Sculptra).
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko doświadczony lekarz.
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry poddawanej terapii.
Laserowa depilacja (laser Palomar StarLux 500 LuxR)
Zabiegi laserowe
- PLN
- 600 – 1000 barki
- 600 – 1200bikini
- 400 – 800 broda
- 600 – 1400 brzuch
- 600 – 1400 klatka piersiowa
- 800 – 1400 łydki
- 600 – 800 pachy
- 1200 – 2000 plecy
- 600 – 1400 pośladki
- 800 – 1200 przedramiona
- 800 – 1200 ramiona
- 400 – 800 szyja
- 1000 – 1500 uda
- 400 – 600wąsik
Zobacz opis
Na czym polega depilacja laserowa
Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego znajdującego się głęboko w skórze. W obrębie mieszka włosowego znajdują się komórki barwnikowe produkujące barwnik – melaninę, która zostaje wbudowana w łodygę włosa. Energia światła emitowanego przez głowicę laserową LuxR pochłaniana jest przez kolorowe struktury skóry, w tym między innymi przez melaninę włosa. Energia światła pochłonięta przez barwnik zamieniana jest w energię cieplną, która powoduje zniszczenie zabarwionych struktur mieszka włosowego i włosa. Tkanka sąsiadująca pozostaje nienaruszona. Jest to proces bardzo selektywny, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo terapii.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia, ale gdy indywidualnie wymagane jest znieczulenie to można posmarować skórę kremem znieczulającym Emla. Należy go nałożyć na skórę 30 – 40 minut przed zabiegiem. Dodatkowo można schłodzić powierzchnię skóry w trakcie oraz po zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Depilacja laserowa zalecana jest każdej osobie, która chce pozbyć się niechcianego owłosienia. Najlepiej reagują włosy ciemno zabarwione na jasnej skórze, ale przy odpowiednio dobranych parametrach lasera można również uzyskać satysfakcjonujący rezultat przy ciemniejszej karnacji lub jasnych włosach. Nie reagują jedynie włosy siwe. Zabieg może być wykonany na każdej części twarzy i ciała.
Rezultaty zabiegu
W trakcie zabiegu laser niszczy mieszki włosowe będące w fazie wytwarzania włosa, pozostawiając otaczającą tkankę nienaruszoną. Zniszczona zostaje część wytwórcza mieszka włosowego, a włos zostaje uwolniony. Po zabiegu przez kilka dni uwolnione z mieszka włosowego łodygi włosa stopniowo wydobywają się, imitując wyrastanie włosa, z tą różnicą, że w tym przypadku włosy można delikatnie wyjąć z mieszków. Po kilkunastu dniach wszystkie włosy ze zniszczonych mieszków wypadają i pozostaje gładka skóra.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Ostateczny efekt spodziewany jest po kilkunastu dniach od zabiegu. Pamiętać należy jednak, że nie zostały zniszczone te mieszki, które były w trakcie zabiegu w fazie spoczynkowej. Po kilku tygodniach zaczynają z nich wyrastać normalne włosy.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
W zależności od koloru włosów, skóry, regionu ciał, indywidualnych predyspozycji efekt satysfakcjonującej depilacji uzyskuje się po 3 – 6 zabiegach wykonywanych w odstępach 4 – 6 tygodniowych, co pozwala za każdym razem zniszczyć kolejne mieszki włosowe w fazie wzrostu.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Gdy uda się po kilku zabiegach uzyskać satysfakcjonujący efekt, to jest on trwały i nie ma potrzeby w przyszłości powtarzać tego zabiegu.
Jak często należy zabieg powtarzać
Kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4 – 6 tygodni, do uzyskania satysfakcjonującego efektu.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- terapia doustna retinoidami
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze
- nowotwory skóry
- fotodermatozy
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
- okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
- skóra opalona
- skóra przyciemniona samoopalaczem
- niedawne pilingi chemiczne
- cukrzyca
- obniżenie odporności organizmu
- tendencja do tworzenia się bliznowców
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i rozgrzana. Może pojawić się obrzęk wokół mieszków włosowych. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po1 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują, a z mieszków zaczynają wydobywać się włosy, które można delikatnie wyjmować pęsetką lub gąbką podczas kąpieli.
Zalecenia przed zabiegiem
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym i nieopalonym.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu należy schłodzić skórę zimnymi okładami i przez kilka dni smarować kojącym i natłuszczającym kremem. Nie wolno zapominać o nałożeniu na dzień kremu ochronnego z filtrem przeciwsłonecznym (SPF50+ anty-UVA).
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz lub certyfikowana pielęgniarka pod nadzorem lekarza.
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry poddawanej terapii.
Laserowe leczenie rozstępów (laser Palomar StarLux 500 Lux1540)
Zabiegi laserowe
- PLN
- 1000 – 1500 biodra
- 1000 – 2000 brzuch
- 700 – 900 łydki
- 700 – 1000 piersi
- 800 – 1100 pośladki
- 700 – 900 ramiona
- 800 – 1200uda
Zobacz opis
Na czym polega laserowa redukcja rozstępów
Rozstępy skóry są rodzajem zanikowych blizn. Tworzą linijne układy zgodnie z kierunkiem siły rozciągającej skórę w danym obszarze. Pojawiają się najczęściej w okolicy piersi, brzucha, pośladków, bioder, ud, łydek, ramion oraz u mężczyzn w okolicy pleców. Bardzo trudno jest je zlikwidować, zwłaszcza gdy są już porcelanowo białe, ale gdy rozstępy są stosunkowo świeże i mają kolor różowy lub czerwony, warto podjąć się ich terapii za pomocą lasera frakcyjnego Palomar StarLu500 głowicą frakcyjną Lux 1540. Laser ten posiada certyfikat FDA w zakresie redukcji blizn i rozstępów skóry.
Głowica frakcyjna Lux1540 emituje podczas jednego impulsu liczne mikrowiązki światła laserowego, które koagulują w głębi skóry liczne mikrokolumienki, nie obejmując zewnętrznej warstwy naskórka. Impulsy laserowe emitowane są jeden obok drugiego, co w rezultacie pozwala na wytworzenie siateczki mikrouszkodzeń na danym obszarze skóry. Jest to planowe mikrouszkodzenie skóry, które pobudza otaczającą zdrową tkankę do wzmożonej regeneracji. Pobudzone zostają procesy naprawcze, co w rezultacie daje intensywną regenerację obszaru, który został poddany laseroterapii. Ideą terapii laserem frakcyjnym nieablacyjnym jest więc regularne i przewidywalne uszkodzenie głębszych warstw skóry w obrębie rozstępów, co ma pobudzić ją do wzmożonej regeneracji i odbudowania struktury skóry w obrębie rozstępów. Dzięki temu uzyskujemy nową i lepszą strukturalnie tkankę.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Należy jedynie powierzchnię skóry schłodzić przed oraz w trakcie zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Laserowa terapia rozstępów wskazana jest każdej osobie, u której obecne są na skórze linijne zanikowe rozstępy, zwłaszcza gdy są w kolorze różowym lub czerwonym, czyli gdy są stosunkowo świeże. Zabieg może być wykonany na każdym obszarze skóry. Najczęściej jednak wykonywany jest na piersiach, brzuchu, pośladkach, biodrach, udach, łydkach, a u mężczyzn na ramionach i plecach.
Rezultaty zabiegu
W trakcie zabiegu laser niszczy w głębi rozstępu nieprawidłową tkankę i jednocześnie dzięki technologii frakcjonowanej wiązki laserowej pobudza ją do intensywnej regeneracji. Głowica Lux1540 emituje wiązkę laserową docierającą do głębokich warstw skóry i pozwala na redukcję blizn i rozstępów. Dzięki temu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, rozstępy stają się węższe, płytsze, jaśniejsze i mniej widoczne. Skóra wyraźnie odmładza się i jest lepszej jakości.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry bowiem trwa kilka – kilkanaście tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 4 – 6 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu pobudzenie skóry do dalszej regeneracji.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
W zależności od wielkości i czasu trwania rozstępów, jakości skóry zdrowej pomiędzy nimi oraz wieku pacjenta liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 3 do 6. Przy drobnych, świeżych rozstępach na stosunkowo dobrze napiętej skórze satysfakcjonujące efekty uzyskujemy już po 3 zabiegach. Natomiast szerokie rozstępy na wiotkiej skórze wymagają nawet 4 – 6 powtórzeń w odstępach 2 – 4 tygodniowych.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Poprawa jakości skóry jest efektem zmiany jej struktury i utrzymuje się ten stan stosunkowo długo, nawet kilka lat. Oczywiście mimo poprawy jakości skóry nadal zachodzi proces starzenia. Z biegiem lat znowu pojawia się zwiotczenie skóry, przez co widoczność rozstępów jest większa, a jakość skóry gorsza.
Jak często należy zabieg powtarzać
W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4, a kolejne nawet co 2 tygodnie, do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Zazwyczaj dopiero po kilku latach pojawia się potrzeba wykonania kolejnych powtórzeń.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- terapia doustna retinoidami
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze
- nowotwory skóry
- fotodermatozy
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
- okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
- skóra opalona
- skóra przyciemniona samoopalaczem
- niedawne pilingi chemiczne
- cukrzyca
- obniżenie odporności organizmu
- tendencja do tworzenia się bliznowców
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Głowica frakcyjna Lux 1540 działa w głębi skóry, więc na powierzchni nie ma widocznych kłopotliwych zmian, które wymagałyby gojenia. Bezpośrednio po zabiegu skóra poddana terapii jest obrzęknięta, zaczerwieniona i mocno rozgrzana. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują i pojawia się delikatne ściemnienie i szorstkość powierzchni skóry, która przez kolejne 4 – 5 dni ulega stopniowemu delikatnemu złuszczeniu i wygładzeniu. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębi ulega regeneracji.
Zalecenia przed zabiegiem
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać innych zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym.
Zalecenia po zabiegu
Gojenie skóry po zabiegu laserem frakcyjnym Palomar Lux1540 postępuje zaskakująco szybko. Okres rekonwalescencji wynosi 2-3 dni. Po zabiegu należy smarować skórę przez około 7 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia jej powierzchni. Po złuszczeniu się szorstkiej powierzchni można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Bariederm, Lipikar AP) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji ciała.
Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv, kremy regenerujące skórę z retinolem, peptydami, balsamy natłuszczające skórę. Należy unikać palenia papierosów. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące pilingi chemiczne i mezoterapię, co przyczyni się do spowolnienia procesu starzenia i opóźni moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego zabiegu laserowego.
Zabiegi uzupełniające
Zabiegi wykonane laserem frakcyjnym nieablacyjnym Palomar Lux1540 można traktować jako zabiegi stymulujące procesy naprawcze w skórze z rozstępami i uzupełniać je dodatkowymi zabiegami, wykonywanymi z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów laserem Palomar lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris).
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz.
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry (ilości "strzałów" lasera) poddawanej terapii. W gabinecie Ekoderm przestrzegamy zalecanej przez producenta liczby "strzałów" lasera. Jedynie odpowiednia ilość "strzałów" lasera gwarantuje skuteczność zabiegu.
Laser Palomar StarLux 500 - Lux1540
Zabiegi laserowe
Zobacz opis
Palomar Medical Technologies Palomar Lux 1540™ zrewolucjonizował nieablacyjny resurfacing skóry. Głowica ta jako pierwsza na świecie otrzymała certyfikat FDA potwierdzający skuteczność redukcji rozstępów. Lux 1540™ działa na wszelkie niedoskonałości skóry zarówno na twarzy jak i całym ciele.
Resurfacing wykonany przy pomocy lasera frakcyjnego w wyraźny sposób odmładza i upiększa skórę:
- poprawia napięcie skóry,
- redukuje zmarszczki,
- redukuje blizny w tym pooperacyjne, pooparzeniowe i potrądzikowe,
- redukuje rozstępy.
W gabinecie Ekoderm oferujemy Państwu pełny zakres zabiegów z wykorzystaniem głowicy Palomar Lux 1540™. Szczegółowy opis zabiegów został zamieszczony w sekcji poświęconej zabiegom laserowym.
Laser frakcyjny MedArt FRx CO2
Zabiegi laserowe
Zobacz opis
Laserem frakcyjny CO2 emituje podczas jednego impulsu liczne mikrowiązki światła laserowego, które wypalają w skórze liczne mikrokolumienki obejmujące warstwę naskórka i skóry właściwej. Impulsy laserowe emitowane są na powierzchni skóry jeden obok drugiego, co w rezultacie pozwala na wytworzenie siateczki mikrouszkodzeń na danym obszarze skóry. Jest to planowe mikrouszkodzenie skóry, które pobudza otaczającą zdrową tkankę do wzmożonej regeneracji. Każda mikrokolumienka uszkodzonej laserem skóry otoczona jest zdrowymi komórkami skóry, które zaczynają intensywnie się namnażać. Pobudzone zostają procesy naprawcze, co w rezultacie daje intensywną regenerację obszaru, który został poddany terapii.
Ideą resurfacingu laserowego jest regularne i przewidywalne uszkodzenie powierzchni skóry, które pobudza ją do wzmożonej regeneracji i odbudowania dokonanych planowych uszkodzeń, dzięki czemu uzyskujemy nową i lepszą strukturalnie tkankę. Uszkodzenia są mikroskopijne i otoczone są dookoła strefą zdrowej skóry, dzięki czemu gojenie i regeneracja tych uszkodzeń zachodzi bardzo szybko, a rekonwalescencja pacjenta po zabiegu jest stosunkowo krótka.
W gabinecie Ekoderm oferujemy Państwu pełny zakres zabiegów z wykorzystaniem lasera MedArt FRx CO2. Szczegółowy opis zabiegów został zamieszczony w sekcji poświęconej zabiegom laserowym.
Cryolab
Zabiegi laserowe
Zobacz opis
Cryolab to wielofunkcyjne urządzenie przeznaczone do nieinwazyjnych zabiegów redukujących miejscową otyłość, cellulit oraz odmładzających twarz i ciało. Wykorzystuje technologię Fali Radiowej (mono i bipolarnej z zassaniem lub bez), ultradźwięków niskiej częstotliwości, Fali radiowej z drenażem limfatycznym oraz Vacum z Kriolipolizą.
Zabiegi urządzeniem Cryolab zapewniają następujące efekty:
- Odmładzanie
- Lifting skóry
- Redukcja miejscowej otyłości
- Redukcja Cellulitu
- Redukcja zmarszczek i bruzd
Szczegółowy opis zabiegów został zamieszczony w sekcji poświęconej zabiegom cryolab.