Na czym polega laserowa redukcja blizn
Rezultaty zabiegu
W trakcie zabiegu laser niszczy w głębi blizn nieprawidłową tkankę i jednocześnie dzięki technologii frakcjonowanej wiązki laserowej pobudza ją do intensywnej regeneracji. Głowica Lux1540 emituje wiązkę laserową docierającą do głębokich warstw skóry i pozwala na redukcję blizn i rozstępów. Dzięki temu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, blizny stają się węższe, płytsze, jaśniejsze i mniej widoczne. Skóra wyraźnie wygładza się i jest lepszej jakości.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry bowiem trwa kilka – kilkanaście tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 4 – 6 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu pobudzenie skóry do dalszej regeneracji.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
W zależności od wielkości i czasu trwania blizn, jakości skóry zdrowej pomiędzy nimi oraz wieku pacjenta liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 3 do 6. Przy drobnych, świeżych bliznach na stosunkowo dobrze napiętej skórze satysfakcjonujące efekty uzyskujemy już po 3 zabiegach. Natomiast rozległe blizny na wiotkiej skórze oraz po prostu blizny stare wymagają nawet 6 powtórzeń w odstępach 2 – 4 tygodniowych.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Poprawa jakości skóry jest efektem zmiany jej struktury i utrzymuje się ten stan stosunkowo długo, nawet kilka lat. Oczywiście mimo poprawy jakości skóry nadal zachodzi proces starzenia. Z biegiem lat znowu pojawia się zwiotczenie skóry, przez co widoczność blizn może stać się większa, a jakość skóry gorsza.
Jak często należy zabieg powtarzać
W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4, a kolejne nawet co 2 tygodnie, do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Zazwyczaj dopiero po kilku latach pojawia się potrzeba wykonania kolejnych powtórzeń.
Przeciwwskazania do zabiegu
Głowica frakcyjna Lux 1540 działa w głębi skóry, więc na powierzchni nie ma widocznych kłopotliwych zmian, które wymagałyby gojenia. Bezpośrednio po zabiegu skóra poddana terapii jest obrzęknięta, zaczerwieniona i mocno rozgrzana. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują i pojawia się delikatne ściemnienie i szorstkość powierzchni skóry, która przez kolejne 4 – 5 dni ulega stopniowemu delikatnemu złuszczeniu i wygładzeniu. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębi ulega regeneracji.
Zalecenia przed zabiegiem
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać innych zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym.
Zalecenia po zabiegu
Gojenie skóry po zabiegu laserem frakcyjnym Palomar Lux1540 postępuje zaskakująco szybko. Okres rekonwalescencji wynosi 3 – 7 dni. Po zabiegu należy smarować skórę przez około 7 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia jej powierzchni. Po złuszczeniu się szorstkiej powierzchni można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Bariederm, Lipikar AP) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji skóry.
Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu
W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv, kremy regenerujące skórę z retinolem, peptydami, balsamy natłuszczające skórę. Należy unikać palenia papierosów. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące pilingi chemiczne i mezoterapię, co przyczyni się do spowolnienia procesu starzenia i opóźni moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego zabiegu laserowego.
Zabiegi uzupełniające
Zabiegi wykonane laserem frakcyjnym nieablacyjnym Palomar Lux1540 można traktować jako zabiegi stymulujące procesy naprawcze w skórze z bliznami i uzupełniać je dodatkowymi zabiegami, wykonywanymi z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów laserem Palomar lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris).
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz.
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry (ilości "strzałów" lasera) poddawanej terapii. W gabinecie Ekoderm przestrzegamy zalecanej przez producenta liczby "strzałów" lasera. Jedynie odpowiednia ilość "strzałów" lasera gwarantuje skuteczność zabiegu.