PIĘKNO
Dermatologia Estetyczna Warszawa Liść 1
Wszystkie zabiegi

Dermatologia estetyczna


Broda (Zmień)

Laserowe fotoodmładzanie skóry (laser Palomar StarLux 500 MaxG) - Zabiegi laserowe

Na czym polega laserowe fotoodmładzanie skóry

Skóra przez wiele lat eksponowana bez ochrony na światło uv (słońce, solarium) po 30 – 35 roku życia zaczyna przejawiać stopniowo nasilające się cechy posłonecznego uszkodzenia, czyli tzw. fotostarzenia. Z każdym dziesiątkiem lat przybywa zmian barwnikowych (głównie plam soczewicowatych i piegów), zmian naczyniowych (rozszerzone naczynka, rumień naczyniowy, naczyniaki rubinowe i gwiaździste), naskórek staje się wysuszony i cienki, pojawiają się coraz liczniejsze zmarszczki i bruzdy.
Energia światła emitowanego przez głowicę laserową MAXG pochłaniana jest przez kolorowe struktury skóry, w tym między innymi przez brunatny barwnik, jakim jest melanina zawarta w przebarwieniach posłonecznych oraz hemoglobina zawarta w naczynkach. Energia światła pochłonięta przez te barwniki zamieniana jest w energię cieplną, która powoduje koagulację, czyli termiczne zniszczenie przebarwionych struktur skóry oraz naczyń. Tkanka sąsiadująca pozostaje nienaruszona. Jest to proces bardzo selektywny, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo terapii.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Należy jedynie powierzchnię skóry schłodzić w trakcie oraz po zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Laserowe fotoodmładzanie wskazana jest każdej osobie, u której obecne są na skórze cechy posłonecznego uszkodzenia skóry: rozszerzone naczynka oraz brunatne plamy soczewicowate lub piegi, które zaburzają koloryt skóry i świadczą o starzeniu skóry, związanym z przewlekłą ekspozycją na promieniowanie uv. Zabieg najczęściej wykonywany jest u osób po 40 – 50 roku życia, zazwyczaj na twarzy, dekolcie i rękach.

Rezultaty zabiegu

W trakcie zabiegu laser niszczy obecne w skórze rozszerzone naczynka oraz skupiska brunatnego barwnika, pozostawiając otaczającą tkankę nienaruszoną. Po zabiegu zmniejsza się widoczność brunatnych plam, znikają pajączki naczyniowe. Skóra wyraźnie ujednolica swój koloryt i jest lepszej jakości. 

Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry oraz znikania brunatnych plam i naczyń trwa kilka tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 4 – 6 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu redukcję pozostałych jeszcze zmian naczyniowych i barwnikowych.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

W zależności od nasilenia procesu fotostarzenia skóry oraz wieku pacjenta i od fototypu skóry liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 1 do 3, wykonywanych w odstępach 4 – 6 tygodniowych

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Poprawa stanu skóry i uzyskany efekt fotoodmłodzenia jest zazwyczaj trwały. Mogą natomiast pojawiać się po prostu nowe zmiany barwnikowe i naczyniowe, bo zabieg laserowy nie likwiduje tendencji do ich tworzenia i nie hamuje procesu fotostarzenia skóry, redukuje tylko jego konsekwencje. Zwłaszcza po kolejnych ekspozycjach skóry na promieniowanie uv (słońce, solarium). Bywa więc konieczne powtórzenie zabiegu laserowego po upływie roku lub kilku lat. Jest to bardzo indywidualne.

Jak często należy zabieg powtarzać

W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4 – 6 tygodni, do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Zazwyczaj dopiero po kilku latach pojawia się potrzeba wykonania kolejnych powtórzeń.

Przeciwwskazania do zabiegu

  • ciąża i karmienie piersią
  • terapia doustna retinoidami
  • zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
  • leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
  • aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze 
  • nowotwory skóry
  • fotodermatozy
  • przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
  • okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
  • okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
  • skóra opalona
  • skóra przyciemniona samoopalaczem
  • niedawne pilingi chemiczne
  • cukrzyca
  • obniżenie odporności organizmu
  • tendencja do tworzenia się bliznowców

Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu przebarwienia stają się wyraźnie ciemniejsze, zmiany naczyniowe stają się rozmyte, ciemnieją lub znikają, a skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i mocno rozgrzana. Ciemniejszy kolor przebarwień świadczy o prawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Jest to oczywiście efekt krótkotrwały, gdyż po kilku dniach wszystkie pociemniałe plamy po prostu złuszczają się. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują, a przebarwienia stopniowo przez 4 – 6 dni złuszczają się i rozjaśniają. Po tygodniu skóra wraca do normalnego wyglądu, naczynka znikają, a plamy są wyraźnie jaśniejsze, bądź ich w ogóle nie widać!

Zalecenia przed zabiegiem

Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym i nieopalonym.

Zalecenia po zabiegu

Gojenie skóry po zabiegu laserem Palomar głowicą MAXG postępuje zaskakująco szybko. Okres rekonwalescencji wynosi 3 – 7 dni. Po zabiegu należy smarować skórę przez około 7 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego wygładzenia jej powierzchni. Po złuszczeniu się szorstkiej powierzchni można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Bariederm, Lipikar AP) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji skóry. Nie wolno zapominać o nałożeniu na dzień na wierzch kremu ochronnego z filtrem przeciwsłonecznym (SPF50+ anty-UVA).

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv (kremy z filtrem SPF50+ anty-UVA). Należy unikać opalania na słońcu i w solarium, palenia papierosów i wszystkich czynników podrażniających skórę. Należy stosować na dzień odpowiednią pielęgnację antyoksydacyjną (serum i kremy z witaminą C i E, kwasem ferulowym i floretyną), kremy z retinolem lub peptydami. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące głównie serię pilingów chemicznych i mezoterapii, co przyczyni się do dalszego odmłodzenia skóry, poprawy jej nawilżenia i spowolnieni proces starzenia. To wszystko pozwoli opóźnić moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego zabiegu laserowego.

Zabiegi uzupełniające

Zabieg fotoodmładzania wykonany laserem Palomar głowicą MAXG można traktować jako zabieg podstawowy redukujący zmiany barwnikowe i naczyniowe i uzupełniać go o dodatkowe zabiegi, wykonywane z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów fotoodmładzania laserem Palomar lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris).


Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz.

Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry (ilości "strzałów" lasera) poddawanej terapii. W gabinecie Ekoderm przestrzegamy zalecanej przez producenta liczby "strzałów" lasera. Jedynie odpowiednia ilość "strzałów" lasera gwarantuje skuteczność zabiegu.

Cennik

  • PLN
  • 400-500
    broda
  • 500-600
    czoło
  • 1000-1500
    dekolt
  • 1000-1500
    grzbiety rąk
  • 400-500
    nos
  • 600-800
    policzki
  • 1000-1500
    szyja
  • 1200-1700
    twarz
Dermatologia Estetyczna Warszawa Zdjęcie Dermatologia Estetyczna Warszawa Lisć

Wszystkie zabiegi

Ekoderm to m.in.