Na czym polega depilacja laserowa
Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego znajdującego się głęboko w skórze. W obrębie mieszka włosowego znajdują się komórki barwnikowe produkujące barwnik – melaninę, która zostaje wbudowana w łodygę włosa. Energia światła emitowanego przez głowicę laserową LuxR pochłaniana jest przez kolorowe struktury skóry, w tym między innymi przez melaninę włosa. Energia światła pochłonięta przez barwnik zamieniana jest w energię cieplną, która powoduje zniszczenie zabarwionych struktur mieszka włosowego i włosa. Tkanka sąsiadująca pozostaje nienaruszona. Jest to proces bardzo selektywny, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo terapii.
Czy zabieg wymaga znieczulenia
Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia, ale gdy indywidualnie wymagane jest znieczulenie to można posmarować skórę kremem znieczulającym Emla. Należy go nałożyć na skórę 30 – 40 minut przed zabiegiem. Dodatkowo można schłodzić powierzchnię skóry w trakcie oraz po zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Depilacja laserowa zalecana jest każdej osobie, która chce pozbyć się niechcianego owłosienia. Najlepiej reagują włosy ciemno zabarwione na jasnej skórze, ale przy odpowiednio dobranych parametrach lasera można również uzyskać satysfakcjonujący rezultat przy ciemniejszej karnacji lub jasnych włosach. Nie reagują jedynie włosy siwe. Zabieg może być wykonany na każdej części twarzy i ciała.
Rezultaty zabiegu
W trakcie zabiegu laser niszczy mieszki włosowe będące w fazie wytwarzania włosa, pozostawiając otaczającą tkankę nienaruszoną. Zniszczona zostaje część wytwórcza mieszka włosowego, a włos zostaje uwolniony. Po zabiegu przez kilka dni uwolnione z mieszka włosowego łodygi włosa stopniowo wydobywają się, imitując wyrastanie włosa, z tą różnicą, że w tym przypadku włosy można delikatnie wyjąć z mieszków. Po kilkunastu dniach wszystkie włosy ze zniszczonych mieszków wypadają i pozostaje gładka skóra.
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu
Ostateczny efekt spodziewany jest po kilkunastu dniach od zabiegu. Pamiętać należy jednak, że nie zostały zniszczone te mieszki, które były w trakcie zabiegu w fazie spoczynkowej. Po kilku tygodniach zaczynają z nich wyrastać normalne włosy.
Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt
W zależności od koloru włosów, skóry, regionu ciał, indywidualnych predyspozycji efekt satysfakcjonującej depilacji uzyskuje się po 3 – 6 zabiegach wykonywanych w odstępach 4 – 6 tygodniowych, co pozwala za każdym razem zniszczyć kolejne mieszki włosowe w fazie wzrostu.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu
Gdy uda się po kilku zabiegach uzyskać satysfakcjonujący efekt, to jest on trwały i nie ma potrzeby w przyszłości powtarzać tego zabiegu.
Jak często należy zabieg powtarzać
Kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 4 – 6 tygodni, do uzyskania satysfakcjonującego efektu.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- terapia doustna retinoidami
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze
- nowotwory skóry
- fotodermatozy
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
- okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
- skóra opalona
- skóra przyciemniona samoopalaczem
- niedawne pilingi chemiczne
- cukrzyca
- obniżenie odporności organizmu
- tendencja do tworzenia się bliznowców
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i rozgrzana. Może pojawić się obrzęk wokół mieszków włosowych. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady oraz gojący krem. Po1 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują, a z mieszków zaczynają wydobywać się włosy, które można delikatnie wyjmować pęsetką lub gąbką podczas kąpieli.
Zalecenia przed zabiegiem
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami, kwasami oraz samoopalacze. Unikać leków i ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne). Poza tym trzeba być po prostu zdrowym i nieopalonym.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu należy schłodzić skórę zimnymi okładami i przez kilka dni smarować kojącym i natłuszczającym kremem. Nie wolno zapominać o nałożeniu na dzień kremu ochronnego z filtrem przeciwsłonecznym (SPF50+ anty-UVA).
Kto może wykonywać zabieg
Zabieg może wykonywać tylko doświadczony i certyfikowany lekarz lub certyfikowana pielęgniarka pod nadzorem lekarza.
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry poddawanej terapii.