PIĘKNO
Dermatologia Estetyczna Warszawa Liść 1
Wszystkie zabiegi

Dermatologia estetyczna


Usta (Zmień)

Laserowy resurfacing skóry (laser frakcyjny CO2) - Zabiegi laserowe
Na czym polega resurfacing laserowy

Zabieg wykonywany jest laserem frakcyjnym CO2, który emituje podczas jednego impulsu liczne mikrowiązki światła laserowego, które wypalają w skórze liczne mikrokolumienki obejmujące warstwę naskórka i skóry właściwej. Impulsy laserowe emitowane są na powierzchni skóry jeden obok drugiego, co w rezultacie pozwala na wytworzenie siateczki mikrouszkodzeń na danym obszarze skóry. I jest to planowe mikrouszkodzenie skóry, które pobudza otaczającą zdrową tkankę do wzmożonej regeneracji. Każda mikrokolumienka uszkodzonej laserem skóry otoczona jest zdrowymi komórkami skóry, które zaczynają intensywnie się namnażać. Pobudzone zostają procesy naprawcze, co w rezultacie daje intensywną regenerację obszaru, który został poddany terapii. Ideą resurfacingu laserowego jest więc regularne i przewidywalne uszkodzenie powierzchni skóry, które pobudza ją do wzmożonej regeneracji i odbudowania dokonanych planowych uszkodzeń, dzięki czemu uzyskujemy nową i lepszą strukturalnie tkankę. Uszkodzenia są mikroskopijne i otoczone są dookoła strefą zdrowej skóry, dzięki czemu gojenie i regeneracja tych uszkodzeń zachodzi bardzo szybko, a rekonwalescencja pacjenta po zabiegu jest stosunkowo krótka.

Czy zabieg wymaga znieczulenia

Zazwyczaj zabieg wymaga znieczulenia kremem Emla. Aplikacja kremu powinna nastąpić 30-40 minut przed zabiegiem. Można dodatkowo powierzchnię skóry schłodzić przed oraz w trakcie zabiegu specjalnymi zimnymi okładami, co pozwala uśmierzyć ból.

Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu

Resurfacing laserowy wskazany jest każdej osobie, której skóra wykazuje cechy starzenia, zwłaszcza wywołanego przez promieniowanie ultrafioletowe. Obecność na powierzchni skóry zmarszczek, linii, bruzd, przebarwień oraz zwiotczenie, utrata elastyczności i jędrności, ziemistość cery – to podstawowe wskazania do tego zabiegu. Ponadto częstym wskazaniem są rozszerzone pory i blizny potrądzikowe. Zabieg może być wykonany na każdym obszarze skóry. Najczęściej jednak wykonywany jest na twarzy, szyi, dekolcie oraz grzbietach rąk, czyli tam, gdzie skóra starzeje się najszybciej pod wpływem promieniowania uv. Doskonałe rezultaty uzyskuje się na obszarach bardzo trudnych do odmłodzenia innym metodami, jak szyja i dekolt oraz zmarszczki wokół ust i starzejąca się skóra wokół oczu i powiek.

Rezultaty zabiegu

W trakcie zabiegu laser niszczy starzejącą się skórę i jednocześnie dzięki technologii frakcjonowanej wiązki laserowej pobudza ją do intensywnej regeneracji. Dzięki temu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, zmarszczki, bruzdy i blizny są spłycone, przebarwienia mniej widoczne, pory zwężone i spłycone, koloryt skóry bardziej świeży i promienny. Skóra wyraźnie odmładza się i jest lepszej jakości. 
Kiedy należy się spodziewać ostatecznego efektu zabiegu

Gojenie skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia, ale jest to zdecydowanie za wcześnie na ocenę ostatecznego efektu. Proces regeneracji skóry bowiem trwa kilka – kilkanaście tygodni. Rezultaty oceniamy więc po upływie około 6 – 8 tygodni od zabiegu. Zazwyczaj wtedy wykonujemy drugi zabieg, który ma na celu pobudzenie skóry do dalszej regeneracji.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt

W zależności od stopnia zaawansowania starzenia skóry, wieku pacjenta, głębokości zmarszczek, porów i blizn potrądzikowych liczba koniecznych zabiegów może wahać się od 1 do 6. Przy nieznacznych zmarszczkach i zwiotczeniu skóry satysfakcjonujące efekty uzyskujemy już po jednym zabiegu. Natomiast głębokie zmarszczki, bruzdy i blizny wymagają nawet 4 – 6 powtórzeń w odstępach 6-12 tygodniowych.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu

Poprawa jakości skóry jest efektem zmiany jej struktury i utrzymuje się ten stan stosunkowo długo, nawet kilka lat. Widać to wyraźnie w przypadkach poprawy wyglądu blizn potrądzikowych, gdzie rezultaty są naprawdę trwałe. Oczywiście mimo poprawy jakości skóry nadal zachodzi proces starzenia. Z biegiem lat znowu pojawiają się zmarszczki i zwiotczenie, a w wyniku ekspozycji na uv, przebarwienia.

Jak często należy zabieg powtarzać

W początkowej fazie, gdy trwa zaplanowana terapia i nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące rezultaty, kolejne zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 6-12 tygodni. Po wykonaniu 1 – 6 zabiegów i uzyskaniu satysfakcjonującego rezultatu kolejne zabiegi prawdopodobnie potrzeba będzie wykonać po upływie kilku lat.

Przeciwwskazania do zabiegu
  • ciąża i karmienie piersią
  • terapia doustna retinoidami
  • zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp
  • leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne
  • aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze 
  • nowotwory skóry
  • fotodermatozy
  • przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski)
  • okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia
  • okres do 12 tygodni od wypełnienia skóry kwasem polimlekowym (Sculptra)
  • skóra opalona
  • skóra przyciemniona samoopalaczem
  • niedawne pilingi chemiczne
  • cukrzyca
  • obniżenie odporności organizmu
  • tendencja do tworzenia się bliznowców
     
Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra poddana terapii jest obrzęknięta, zaczerwieniona, mocno rozgrzana, czasami widać delikatne sączenie płynu tkankowego i krwi. Natychmiast po zabiegu stosowane są chłodzące okłady i opatrunki z soli fizjologicznej oraz gojący krem. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują i pojawia się powierzchowny cienki, ale rozległy strup na powierzchni skóry, który przez kolejne 4 – 5 dni ulega stopniowemu złuszczeniu. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębi ulega regeneracji.

Zalecenia przed zabiegiem

Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać innych zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i pilingi chemiczne. Należy również odstawić kremy z retinoidami i kwasami. Poza tym trzeba być po prostu zdrowym.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy smarować skórę przez 7-10 dni łagodzącym kremem (Cicalfat, Zinalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure), kilka razy dziennie, aż do całkowitego złuszczenia strupa. W tym okresie nie wolno pływać w basenie, dotykać skóry brudnymi rękami, zdrapywać złuszczających się strupków. Po złuszczeniu strupa można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (Cetaphil MD, Terproline) i stopniowo powracać do swojej ulubionej pielęgnacji. Poza tym należy stosować dodatkowo na dzień kremy z filtrami przeciwsłonecznymi przez pół roku i w kolejnych latach zawsze w miesiącach wiosenno-letnich.

Co robić, by jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu

W dalszym okresie regeneracji skóry należy stosować ochronę przed promieniowaniem uv, kremy regenerujące skórę z retinolem, peptydami lub witaminą C. Należy unikać palenia papierosów. Można też zaplanować w każdym roku 1 – 2 cykle rewitalizacji skóry w gabinecie lekarskim, obejmujące pilingi chemiczne i mezoterapię, co przyczyni się do spowolnienia procesu starzenia i opóźni moment, gdy znowu zaistnieje potrzeba wykonania kolejnego resurfacingu laserowego.

Zabiegi uzupełniające

Laserowy resurfacing skóry laserem frakcyjnym CO2 można traktować jako zabieg stymulujący procesy regeneracyjne w skórze i uzupełniać go dodatkowymi zabiegami, wykonywanymi z odpowiednim odstępem czasu. Po zakończeniu cyklu zabiegów laserem frakcyjnym CO2 lub pomiędzy poszczególnymi zabiegami można zaplanować rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym (Juvederm Hydrate, Ialest, Newest) lub koktailami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA, Plinest, UpGrade, Fixer). Bardzo dobre rezultaty ma zabieg ostrzyknięcia skóry własnym osoczem bogatopłytkowym (Regeneris). Ponadto po zakończonym cyklu zabiegów laserowych można zaplanować wypełnienie głębokich fałdów i bruzd kwasem hialuronowym (Restylane, Juvederm), hydroksyapatytem wapnia (Radiesse) lub zabieg zagęszczania i liftingu skóry za pomocą kwasu polimlekowego (Sculptra).

Kto może wykonywać zabieg

Zabieg może wykonywać tylko doświadczony lekarz.
 
Cena zabiegu zależy od powierzchni skóry poddawanej terapii.

Cennik

  • PLN
  • 500 – 600
    broda
  • 700 – 1000
    czoło
  • 1500 – 2000
    dekolt
  • 700 – 1000
    grzbiety rąk
  • 500 – 600
    nos
  • 1200 – 1800
    okolica oczu
  • 1000 – 1500
    okolica ust
  • 1200 – 1800
    policzki
  • 1500 – 2000
    szyja
  • 2500 – 3000
    twarz
  • 5000
    twarz + szyja
  • 6500
    twarz + szyja + dekolt
Dermatologia Estetyczna Warszawa Zdjęcie Dermatologia Estetyczna Warszawa Lisć

Wszystkie zabiegi

Ekoderm to m.in.